W niedzielę 23 czerwca w Skarszewach odbędzie się I FESTIWAL ŚWIĘTOJAŃSKI. W przestrzeni świątyni św. Maksymiliana Marii Kolbego przez kilka godzin zanurzać się będziemy w piękno muzyki sakralnej. Święty Jan Chrzciciel, który figuruje od wieków w herbie Skarszew, będzie naszym przewodnikiem. Ten niezwykły "Głos wołającego na pustyni" pragnie i dziś zaprosić nas do poszukiwania prostoty,piękna i sensu naszego życia.
PROGRAM FESTIWALU
WARSZTATY ŚPIEWU GREGORIAŃSKIEGO
13:00-17:00
18:00 msza św. z wykorzystaniem chorału gregoriańskiego
Prowadzenie: Jacek Bratke (Capella Cistercian)
,,Muzyka zza miedzy,, - chorał gregoriański w tradycji cysterskiej. Mając na uwadze sąsiedztwo pelplińskich mnichów i skarszewskich Joannitów (dokumenty archiwalne w Pelplinie) chcielibyśmy zaprosić do odkrywania tego niezwykłego śpiewu, znanego tu od wieków.
W programie: Missa lll, Hymn Ut Queant laxis, Hymn O Salutaris Hostia.
Źródło: Cysterskie księgi liturgiczne.
Dla wytrwałych degustacja smarowidła klasztornego.
Udział w warsztatach jest bezpłatny.
Liczba miejsc ograniczona.
Zapisy: tel. 503 460 885, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
KONCERT MUZYKI SAKRALNEJ
19:00
wykonawcy: Chorus Nepomucensis, dyr.Joanna Sobowiec-Jamioł, Bogusław Grabowski/organy
Wstęp wolny
Kościół św. Maksymiliana Marii Kolbego
Patronat medialny: Radio Głos
Organizator: Stowarzyszenie Chorus Nepomucensis
Partnerzy: Parafia pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Skarszewach, Gmina Skarszewy
Projekt graficzny: Wiercany Create & Discover Co.
WYKONAWCY:
Jacek Bratke - organista, badacz muzyki w klasztorach cysterskich, założyciel i dyr.Capelli Cistercian, z którą bierze udział w wielu projektach muzycznych, a ponadto miłośnik kuchni cysterskiej. Nieznany repertuar pochodzi z ukrytych archiwów klasztornych, bibliotek polskich i zagranicznych. Capella bierze udział w licznych konferencjach naukowych, na których prezentuje swoje odkrycia muzyczne. Współpracuje ze stowarzyszeniami gmin cysterskich w Oliwie, Pelplinie, Biewrzniku. Prowadzi działalność edukacyjną w formie koncertów interaktywnych, mających na celu przybliżyć dziedzictwo cystersów. Przykładowe tematy: ,,Podróże przez dźwięki i smaki cysterskie" , "Komedia w klasztorze", "Życie muzyczne w klasztorach cysterskich" oraz
formy współczesne: "Rap o św. Bernardzie z Clairvaux", "Swingujący barok po cystersku".
Bogusław Grabowski, ur. 1955 r. w Sopocie, organista i kompozytor. Profesor zwyczajny Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie m in. opracował program nauczania Katedry Muzyki Kościelnej oraz prowadzi klasę organów i improwizacji. Wykłada także na innych uczelniach o profilu teologicznym. Od 1985 główny organista Konkatedralnej Bazyliki Mariackiej w Gdańsku. Animator życia muzycznego w Gdańsku i na Pomorzu, gdzie zorganizował ponad 1000 koncertów w ramach międzynarodowych festiwali i cykli koncertów. Dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. Koncertuje w Polsce niemal we wszystkich ważniejszych ośrodkach oraz w Niemczech, Anglii, Francji, w Hiszpanii, we Włoszech, w Szwajcarii, Belgii, Holandii, Danii, Szwecji, USA, również na Ukrainie, Białorusi, Łotwie, w Chorwacji i Rosji. Nagrał kilkanaście płyt m in. z muzyką organową /Polska, Niemcy, USA/, a także z własnymi kompozycjami z udziałem chórów i orkiestry symfonicznej oraz improwizacjami, także z udziałem wybitnego saksofonisty jazzowego Macieja Sikały. Specjalista z zakresie projektowania, budowy oraz konserwacji organów. Za swoją działalność otrzymał szereg nagród i wyróżnień zarówno państwowych, jak i kościelnych.
Chorus Nepomucensis - chór mieszany, powstał w Godziszewie w parafii św. Jana Nepomucena w 2017. Pierwszym dyrygentem chóru był Marek Rogalski.Od listopada 2019 roku chór funkcjonuje także formalnie jako stowarzyszenie. Chorus Nepomucensis tworzą osoby z okolic Godziszewa, Siwiałki, Gołębiewka, a także Tczewa. Zespół oprawia muzycznie liturgie oraz bardzo aktywnie włącza się w tworzenie kultury wśród lokalnej społeczności. Stanowi on perełkę sztuki chóralnej Kociewia.
Zespół występował m.in. na Festiwalu Pieśni Religijnej w Kmiecinie (w 2018 roku), Festiwalu Wielkanocnej Pieśni Chóralnej w Sopocie, V Festiwalu Music Everywhere w Gdańsku, Pieśni Pasyjnej w Mierzeszynie (w 2019), W swoim dorobku ma także Koncert z okazji 100-lecia istnienia Chóru Lutnia w Skarszewach, Ogólnopolski Konkurs Muzyki Chóralnej Nadzieja w Chórze (2020) oraz VII Ogólnopolski Festiwal Pieśni Religijnej „Pater Noster” w Strzepczu w 2023 roku. Stowarzyszenie Wokalistów Chorus Nepomucensis brało udział m.in. w programach: "Akumulator społeczny", "Pozytywne wsparcie" miasta Starogard Gdański, a także w projektach dofinansowanych przez powiaty tczewski (koncert pieśni maryjnych z opracowaniem chóralnym tradycyjnych, lokalnych pieśni w Piasecznie) i starogardzki (Requiem dla Ofiar w Szpęgawsku) w 2021 roku. W roku 2023 i 2024 zespół przy współudziale Les Femmes, Przemka Radziszewskiego oraz trójmiejskich muzyków przygotował Galę Operową która zabrzmiała w Skarszewach, Trąbkach Wielkich oraz Dąbrówce Tczewskiej. Zespół jest inicjatorem i organizatorem Festiwalu Świętojańskiego w Skarszewach.
Obecnie dyrygentką zespołu jest Joanna Sobowiec-Jamioł.